آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

گیتی آذرپی مورخی که درگذشت که بود؟

گیتی آذرپی از ایران‌شناسان سرشناس در آمریکا از دنیا رفت. با او دذر این مطلب آشنا خواهیم شد.

گیتی آذرپی مورخ هنر که در زمینه هنر ایران باستان، به‌ویژه هنر سغدی پژوهش‌های ارزنده‌ای انجام داده بود درگذشت.

گیتی آذرپی در تهران زاده شد.سال ۱۹۵۳ پس از دوره دبستان با خانواده به آمریکا رفت. در انگلستان به دبیرستان رفت و در بازگشت به امریکا با ادامه تحصیل در رشته تاریخ هنر از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دکتری گرفت و سال ها در همان دانشگاه تدریس کرد. از او کتاب‌ها و مقاله‌هایی در زمینه هنر ایران باستان به‌ویژه در زمینه هنر سغدی به یادگار مانده است.

جامعه باستان‌شناسی ایران با تأیید درگذشت گیتی آذرپی درباره او نوشت: آذرپی زاده تهران بود، در سال ۱۹۵۳ پس از دوره دبستان با خانواده به آمریکا رفت. در انگلستان به دبیرستان رفت و در بازگشت به آمریکا با ادامه تحصیل در رشته تاریخ هنر به سال ۱۹۶۴ از دانشگاه برکلی کالیفرنیا دکترا گرفت و تا سال ۲۰۰۰ میلادی در همان دانشگاه تدریس کرد و با انجمن باستان‌شناسی آمریکا همکاری داشت.

آذرپی سال‌ها در هنر آسیای میانه به ویژه نقاشی سغدی و هنر اورارتویی به پژوهش پرداخت و از خود کتاب‌ها و مقالات متعددی به یادگار گذاشت. گیتی آذرپی حدود ۲۰ سال پیش کتابخانهٔ شخصی‌اش را به کاخ موزهٔ گلستان در تهران اهدا کرد که در تصویر می بینید، اما اطلاع دقیقی از سرنوشت آن مجموعهٔ نفیس در دست نیست.

گیتی آذرپی مورخی که درگذشت که بود؟

البته، در سال ۱۳۹۳ مسئول وقت کتابخانه کاخ گلستان اطلاع داد که ۳۸ کارتن شامل کتاب‌های خانم آذرپی و تعدادی کتاب قدیمی را تحویل گرفته بوده و از حدود سه سال قبل از آن تاریخ، کار تفکیک کتاب‌ها را آغاز کرده و با تقسیم‌بندی موضوعی براساس قد، اندازه و رنگ، آن‌ها شماره‌گذاری شده و در قفسه‌های کتابخانه با قدری فاصله از دیگر کتاب‌های چاپی قرار داده شده است. به گفته «طاهره ملامحمدی»، کتاب‌های اهدایی خانم آذرپی به زبان‌های روسی، انگلیسی، هندی، ژاپنی و چینی بوده‌اند و نام این کتاب‌ها در دفتر اموال با عنوان «اهدایی» نوشته شده است.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.