آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

پزشکیان باسوادترین رئیس‌جمهوری در جهان است‌؟

مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهوری ایران از مدرک فوق تخصص پزشکی برخوردار است. تحصیلات او و تسلطش بر چند زبان، باعث شده ادعایی درباره او منتشر شود: «او باسوادترین رئیس‌جمهوری دنیاست!» در ویدیوی بالا این جمله مورد راستی‌آزمایی قرار گرفته است.

 بررسی میزان سواد و دانش روسای جمهوری، امری نسبتا پیچیده است. اینکه آن‌ها مدارک تحصیلی خود را از چه دانشگاه‌هایی دریافت کرده‌اند می‌تواند تا حد زیادی در این زمینه اثرگذار باشد.

از طرف دیگر، عمدتا دیپلمات‌ها و سیاستمداران در رشته‌هایی نظیر علوم سیاسی، حقوق، اقتصاد، فلسفه و نظایر این‌ها تحصیل کرده‌اند. به ندرت می‌توان کسی را که در زمینه پزشکی تخصص یا فوق‌تخصص دریافت کرده، مورد ارزیابی قرار داد و هم‌تراز با کسانی بررسی کرد که مدرک دکترای غیرپزشکی دارند.

به عبارت ساده‌تر، برابر کردنِ مدارک بالایی نظیر دکترای غیرپزشکی با فوق‌تخصص پزشکی، قدری پیچیده و دشوار است و نتیجه‌گیری از آن هم می‌تواند با سوگیری همراه باشد.

درباره زبان هم، بررسی‌ها نشان می‌دهد عمده دیپلمات‌های برجسته جهان به چندین زبان اشراف و تسلط کافی دارند و همین تسلط زبانی به آن‌ها کمک می‌کند در عرصه بین‌المللی ارتباطات موفق‌تری برقرار کنند و به دیپلمات موفق‌تری تبدیل شوند. به این ترتیب، تسلط به چندین زبان در دنیای سیاست و از جمله میان روسای جمهوری، امری رایج در دنیا محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.