آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

زمان و مکان جشن ده کیلومتری عید غدیر ۱۴۰۳ به همراه جزئیات مراسم

چند سالی است که با نزدیک شدن روز عید غدیر خم در کشورمان جشنی سراسری محیا می شود تا به عشق امیرالمومنین برگزار شود در اینجا با زمان و مکان جشن ده کیلومتری غدیر به همراه جزئیات مراسم آشنا خواهیم شد.

ساسان زارع -سخنگوی ستاد مردمی برگزاری مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر – روز سه شنبه (۲۲ خرداد ماه)در نشست تشریح برنامه‌های این مهمانی بزرگ با بیان اینکه در جشن غدیر تهران، سال گذشته ۵۴ هزار نفر خادم موکب داشتیم اظهار کرد: این تعداد از جمعیت برخی شهرستان‌های کشور بیشتر است که نشان از عظمت این کار دارد. ۴۳۳ هزار نفر از مردم سال قبل بانی این مهمانی بودند و میزبان مردم شدند.

زارع با بیان اینکه در جشن ده کیلومتری غدیر سال گذشته ۴ میلیون نفر شرکت کردند، گفت: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که امسال رشد ۲۵ تا ۳۰ درصد خواهیم داشت. همچنین سیاست ما با پیگیری افراد، تکثیر این جشن در عرصه بین‌المللی است. امسال در پنج کشور جهان مهمانی کیلومتری خواهیم داشت.

وی افزود: در سال گذشته اهدای ۱۰۰ هزار اسباب‌بازی از سوی کودکان به پویش هدیه اسباب‌بازی را داشتیم. بچه‌ها در کنار استفاده از این جشن، از یک اسباب بازی خود گذشته و به کودکان نیازمند کمک کردند.

زارع با اشاره به سیاست‌های مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر در سال ۱۴۰۳ گفت: سال قبل بدون برنامه‌ریزی قبلی برخی از استان‌ها و شهرستان‌ها با الهام از تهران، مهمانی کیلومتری برگزار کردند. سال قبل در ۱۲۰ شهرستان این برنامه برگزار شد. امسال تجربه برگزاری سازماندهی شده به استان‌ها منتقل شد و سیاست ما تکثیر این مهمانی به شهرستان‌ها و استان‌های دیگر است.

سخنگوی ستاد مردمی برگزاری مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر گفت: سیاست ما با پیگیری افراد، تکثیر این جشن در عرصه بین‌المللی است. امسال در پنج کشور جهان مهمانی کیلومتری خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه تمرکز ویژه‌ای بر محتوا داریم گفت: این جشن توجه ویژه‌ای به انتقال محتوا براساس موضوع غدیر باید داشته باشد. امسال کمیته محتوایی تشکیل شد تا نسبت به قبل از لحاظ محتوا رشد داشته باشیم. سال قبل ۳۰۰ غرفه محتوایی مستقر بود.

زارع گفت: سیاست بعدی ما استفاده بیشتر از کمک‌های مردمی است. سیاست بعدی ما توجه به خلاقیت و نوآوری است. توقع مردم این است که نسبت به دو سال گذشته این جشن تنوع و تغییر داشته باشد.

وی افزود: از امروز دعوت ما برای مشارکت موکب‌های مردمی را داریم اما تاکنون با استقبال بسیار بالایی مواجهه شده‌ایم و رشد ۳۰ درصدی داریم. سال قبل ۱۳۰۰ موکب مردمی، ۱۶۰۰ غرفه برپا کردند. اما امسال تاکنون ۲۲۰۰ موکب ثبت‌نام کرده اند.

زارع گفت: براساس نظرسنجی اولیه، میزان مشارکت مردم رشد خواهد داشت. سال قبل ۴ میلیون نفر شرکت کردند که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رشد ۲۵ تا ۳۰ درصد خواهیم داشت.

فضای میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی بستر اصلی جشن است. در حال رایزنی هستیم تا این فضا تا خیابان دماوند تقاطع سبلان گسترش پیدا کند. این درخواست بدلیل رشد تعداد موکب‌ها و استقبال مردم شرق تهران است.

وی گفت: بزرگترین شهر اسباب بازی تهران را در فضای ۱۲ کیلومتری خواهیم داشت. در ۳۰ مرکز استان قطعی و در بسیاری از شهرستان‌ها مشابه رویداد غدیر در تهران را خواهیم داشت که جزییات بیتشر اطلاع‌رسانی می‌شود.

زارع ابراز کرد: ۵ تیرماه روز عید غدیر از ساعت ۱۶ تا ۲۳ جشن ۱۰ کیلومتری برپا خواهد شد. همچنین در استان‌ها مسیرها از طریق رسانه‌های استانی اطلاع‌رسانی می‌شود.

سخنگوی ستاد مردمی برگزاری مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر گفت: این جشن پیاده‌روی نیست بلکه یک تجمع است. به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در محدوده ۵۰۰ کیلومتری تمام خدمات از قبیل فرهنگی و پذیرایی ارائه شود.

وی اظهار کرد: ۴ استیج در مهمونی امسال داریم. استیج اول که میزبان پویش هدیه اسباب بازی خواهد بوددر میدان امام حسین(ع) است؛ اسیتج‌های بعدی در میدان انقلاب، میدان آزادی و نواب بر پا می شود.

زارع گفت: سال گذشته پویش لقمه میلیونی را داشتیم زیرا در روایات سفارش بسیاری به اطعام در عید غدیر شده است. سال گذشته در پویش لقمه میلیونی ۷۰۰ هزار لقمه دریافت کردیم که مردم در خانه خود تهیه می‌کردند و در اختیار ستاد مرکزی قرار دادند. امسال برآورد می‌شود که این عدد به ۱/۵ میلیون برسد.

سخنگوی ستاد مردمی برگزاری مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر گفت: پویش هدیه اسباب‌بازی با هدف کمک به کودکان غزه و مناطق محروم هم اجرا می‌شود و کودکان یک اسباب بازی خود را هدیه خواهند کرد. حداقل ۳۰ هزار کودک جدید در این ایام متولد شده است. بخشی از اسباب بازی‌ها به این کودکان اهدا خواهد شد.

زارع گفت: پویش بعدی امسال، خادمان نوجوان غدیر است. سال‌های قبل حدود ۳ هزار نفر در بخش‌های مختلف جشن خدمت می‌کردند که امسال بناست تا این کار به عهده نوجوانان سپرده شود. ثبت نام این پویش از طریق رسانه‌ها اطلاع رسانی می‌شود.

سخنگوی ستاد مردمی برگزاری مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر در پایان تصریح کرد: افراد برای ثبت موکب های مردمی باید عدد یک را به سرشماره ۳۰۰۰۱۱۵۵ پیامک کنند.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.