آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

زخم کاری ۳ بازگشت ضد قهرمان دوست داشتنی

پخش اولین قسمت از فصل سوم سریال «زخم کاری» روز جمعه منتشر شد آیا می تواند رضایت طرفداران سریال را جلب کند در اینجا نقدی بر فیلمنامه زخم کاری خواهیم داشت.

با آغاز پخش اولین قسمت از فصل سوم سریال «زخم کاری»، به نظر می‌رسد محمدحسین مهدویان و تیم فیلمنامه‌نویسش، صدای گلایه‌های مخاطبان از روند پیشرفت وقایع در فصل دوم سریال را شنیده و با محور قرار دادن دوباره شخصیت محبوب مالک (با بازی جواد عزتی) در متن رخدادها و حوادث داستان، کوشیده تا دوباره خاطره هیجان‌انگیزِ فصل اول سریال زخم کاری را برای علاقه‌مندان زنده کند.

محمد‌حسین مهدویان با ساخت فصل اول سریال که تصویری درگیر‌کننده از حرص، طمع و زیاده‌خواهی را برای مخاطب به نمایش می‌گذاشت، دست به کار بزرگی زد و موفق شد برای نخستین بار کاراکتری را خلق کند که در قامت یک ضد قهرمان، چنان جذابیتی برای مخاطب پیدا کرده بود که نام «مالک» را در هر گفت‌وگوی دوستانه و یا دورهمی خانوادگی نیز می‌شد شنید.

رفتار و افکار مالک که برای رسیدن به قدرت بیشتر و جایگاهی بالاتر، به راحتی به خیانت و قتل نزدیکترین اقوام و دوستان خودش هم فکر می‌کند، چنان جلوه دراماتیک و هیجان انگیزی در فصل اول پیدا کرده بود که تصور غیبت این ضد قهرمان دوست داشتنی (که حکم موتور محرک داستان را در این سریال پیدا کرده بود) در فصل دوم برای بسیاری از علاقمندان، حرکتی ناامید‌کننده به حساب می‌آمد.

اما انگار نویسنده و کارگردان سریال در فصل سوم تصمیم گرفته‌اند دوباره همان کاراکتر جذاب و دوست داشتنی خودشان را در مرکز حوادث و رخدادها قرار داده و بی هیچ معطلی و از همان ابتدا، شخصیت مالک را با همان درون‌گرایی همیشگی‌اش (که سیمایی پر رمز و راز و غیر قابل اعتماد به او بخشیده) پیش روی مخاطب قرار دهند.

در اینجا هم دوباره می‌توان همان عصبیت‌های ساختگی، همان رفتارهای نمایشی و همان خنده‌های ریز ناشی از برنده شدن در یک بازی مرگبار را در چهره و رفتار مالک دید. به نظر می‌رسد تیم فیلمنامه‌نویس فصل سوم، در همین قسمت ابتدایی با خلق صحنه‌هایی کوتاه اما هوشمندانه که به قصد شخصیت‌پردازی و پیشبرد درام ِداستانی طراحی شده‌اند،کوشیده تا سویه‌ای نمایشی به رخدادهای پیش رو داشته باشد. نگاه کنید به گفت‌وگوی میان سمیرا و کیمیا در نزدیکی محل اقامت مالک،که همسر و معشوقه سابق برای نزدیک شدن دوباره به مالک، هر کدام برایش غذا آورده‌اند و هنگامی که کیمیا لوبیا پلو دست‌پخت سمیرا را به مالک می‌دهد، او می‌تواند حتی بعد از گذشت این همه مدت، از روی بوی غذا به هویت کسی که این غذا را برای او پخته و ارسال کرده است پی ببرد.

درست است که بر اساس پخش تنها یک قسمت از فصل جدید سریال زخم‌کاری نمی‌‌توان به قضاوتی قطعی درباره کیفیت کلیت سریال رسید، اما سکانس انتهایی این قسمت که مالک را با همان هوشمندیِ مورد انتظار تماشاگر به میان کسانی می‌فرستد که همگی به خون او تشنه‌اند، خبر از شروع یک بازی پرهیجان می‌دهد که بازیگرانش همگی شطرنج‌بازانی ماهر هستند.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.