آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

روز خلیج فارس در تقویم ۱۴۰۳ + علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس

تاریخ روز خلیج فارس در تقویم ۱۴۰۳ و علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس عناوینی هستند که در این مطلب بررسی خواهیم کرد.

خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان می باشد که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می‌شناسند. با تاریخ روز خلیج فارس در تقویم ۱۴۰۳ و علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس آشنا خواهیم شد.

تاریخ روز خلیج فارس در تقویم ۱۴۰۳ :

 

تاریخ روز ملی خلیج فارس در تقویم شمسی برابر است با :

روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

تاریخ روز ملی خلیج فارس در تقویم قمری برابر است با :

۲۰ شوال ۱۴۴۵

تاریخ روز ملی خلیج فارس در تقویم میلادی برابر است با :

۲۹ آوریل ۲۰۲۴

 روز ملی خلیج فارس

علت نامگذاری روز خلیج فارس

دهم اردیبهشت برای ایران و ایرانیان روزی پرافتخار است. روزی که توانستند خلیج همیشه فارس را از دست پرتغالی‌های اشغالگر آن هم پس از سال‌های زیادی پس بگیرند. خلیج فارس یکی از خلیج‌های بزرگ دنیاست که به دلیل وجود راه‌های ارتباطی با کشورهای دیگر بسیار معروف و بااهمیت است. به همین دلیل بسیار به جا بود که در تقویم رسمی کشور روزی خاص را به عنوان روز ملی خلیج فارس برگزینند.

خلیج فارس (persian gulf) سومین خلیج بزرگ جهان است که به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می‌شناسند. قدیمی‌ترین اسناد موجود درباره خلیج فارس به کتاب‌های باقیمانده از یونان باستان برمی‌گردد. یونانی‌ها و مورخانشان در این کتاب‌ها با نام “پرسیکوس سینوس” که به معنی “خلیج فارس” است از این آبراهه یاد می‌کنند و تکرار همین نام باعث می‌شود که بسیاری از نقشه‌های باقیمانده از اروپاییان قرن‌ها بعد نیز با همین نام از خلیج فارس یاد کنند.

خلیج فارس از نظر تجارت، نفت، گاز، کشتیرانی، ماهی‌گیری و… در طول تاریخ گلوگاه مهمی در دنیا محسوب می‌شده و هم اکنون نیز شاهرگ اقتصاد دنیا در این منطقه قرار دارد و به همین دلیل در طول تاریخ مدون خود از اهمیت ویژه‌ای در سیاست‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برخوردار بوده و هست. از جمله ویژگی‌های قابل ذکر خلیج فارس، موقعیت خاص جغرافیایی آن می‌باشد. ارتباط این آبراه با اقیانوس هند و آب‌های آزاد، باعث شده تا منطقه از لحاظ تجاری و نظامی، به خلیج فارس وابسته شود.

 روز ملی خلیج فارس

اکتشافات نفتی و غنای آب خلیج فارس از لحاظ مواد معدنی و غذایی، آن را به نگینی بی‌همتا تبدیل کرده و چشم طمع بسیاری از کشورهای منطقه و قدرت‌های فرامنطقه‌ای را به سوی خود جلب نموده است.

این خلیج در اواسط دوره سوم زمین‌شناسی حدود ۳۰ میلیون سال قبل بر اثر گسترش دهانه شکاف دریای عمان به وجود آمده و از پدیده‌های دوران سوم زمین‌شناسی است که در حال حاضر ۲۲۶ هزار کیلومتر مربع پهنا دارد. در ازای کرانه‌اش از دهانه فاو تا بندرعباس یک هزار و ۳۷۵ کیلومتر و میانگین ژرفای آن ۳۰ متر است و ۶۲% آب‌های سطح کره زمین را در برمی‌گیرد. در جغرافیای قدیم دریای پارس یکی از بزرگ‌ترین دریاها از ۴ دریایی بود که شناخته شده بود اما اکنون پهنه آبی را که خلیج فارس می‌نامند خلیجی با ۱۰۰۰ کیلومتر مربع طول و بیشتر از ۲۴۰ کیلومتر مربع عرض است.

دهم اردیبهشت در تاریخ ایران روز مهمی است. روزی که یادآور ازخودگذشتگی‌های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتقالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط جابرانه‌ بر سواحل جنوبی کشور در پی رشادت‌های سپاه ایران به رهبری امیرالامرای فارس (امام قلی‌خان) می‌باشد. شاه عباس صفوی  در این روز در سال ۱۶۲۱ میلادی توانست هرمز را از چنگ پرتقالی‌ها درآورد تا همیشه به خاطر این اقدامش از او به نیکی یاد شود.

تیرماه سال ۱۳۸۴ شورای‌ عالی‌ انقلاب‌ فرهنگی‌ با توجه‌ به‌ هدف‌ قراردادن‌ هویت‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ ملت‌ ایران‌ از سوی‌ ایادی‌ استکبار جهانی‌ به‌ خصوص‌ برخی‌ از کشورهای‌ همسایه‌ و تلاش‌ آنان‌ برای‌ تحریف‌ نام‌ تاریخی‌ خلیج‌ فارس، به‌ پیشنهاد شورای‌ فرهنگ‌ عمومی‌ روز اخراج‌ پرتغالی‌ها (۱۰ اردیبهشت) از تنگه‌ هرمز را به‌ عنوان‌ روز ملی خلیج فارس نامگذاری‌ کرد.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.