آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

تاریخ عید غدیر در تقویم ۱۴۰۳ چه روزی است؟ + فلسفه و ماجرای عید غدیر

عید غدیر خم برای ما شیعیان از بزرگترین اعیاد می باشد، در اینجا با تاریخ عید غدیر در تقویم ۱۴۰۳ ، فلسفه و ماجرای عید غدیر آشنا خواهیم شد.

عید غدیر روز ۱۸ ذی‌الحجه می باشد که در آن امام علی(ع) به جانشینی پیامبر(ص) منصوب شده است. در ادامه این مطلب تاریخ عید غدیر در تقویم ۱۴۰۳ ، فلسفه و ماجرای عید غدیر را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تاریخ عید غدیر در تقویم ۱۴۰۳

تاریخ دقیق عید غدیر خم در تقویم شمسی برابر است با :

روز سه شنبه ۵ تیر سال ۱۴۰۳ ( تعطیل رسمی)

تاریخ دقیق عید غدیر خم در تقویم قمری برابر است با :

۱۸ ذوالحجه ۱۴۴۵

تاریخ دقیق عید غدیر خم در تقویم میلادی برابر است با :

۲۵ ژوئن سال ۲۰۲۴

تاریخ عید غدیر در تقویم ۱۴۰۳ چه روزی است؟ + فلسفه و ماجرای عید غدیر

فلسفه عید غدیر خم

عیدِ غدیر ۱۸ ذی الحجه در تقویم قمری می‌باشد که توسط مسلمانان شیعه برای جانشینی صریح علی بن ابی طالب در مقام امامت پس از حضرت محمد(ص) پیامبر مسلمانان جشن گرفته می‌شود.

به اعتقاد شیعیان بر طبق خطبه محمد در غدیر خم علی را بعد از خود با حدیث (عربی: مَن کُنتُ مولاه فَهذا علیّ مولاه أللهم والِ من والاه و عادِ من عاداه) جانشینی ایشان را برای تمامی مسلمانان اعلام و تمام کرد. به اعتقاد شیعیان آیه سوم سوره مائده در روز عید غدیر نازل شده‌است که آمده الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی.

شیعیان نیز بر طبق یک سنت دیرینه، عید غدیر خم را در مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی همانند عید فطر، عید قربان و دیگر اعیاد مسلمانان جشن می‌گیرند.

در مقابل مسلمانان سنی، عید غدیر خم را جشن نمی‌گیرند و اعتقاد شیعیان مبنی بر جانشینی بعد از محمد را نمی‌پذیرند. البته شیعیان عید غدیر را بزرگترین عید مسلمانان می دانند. عید غدیر به نام عیدالله الاکبر نیز معروف است.

در احادیث شیعه تعابیری هم چون عیدُاللهِ‌ الاکبر (بزرگ‌ترین عید الاهی)، عید اهل بیت محمد(ص)، و اشرف الاعیاد (والاترین عید) برای این روز به کار رفته است. شیعیان در سراسر جهان این روز را جشن گرفته، مراسم مختلفی در گرامی‌داشت آن برگزار می‌کنند. در قرون اخیر برگزاری این جشن از شعائر شیعه محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.