آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

ائتلاف سرخابی‌های تراکتور علیه استقلال/ پرسپولیس برمی‌گردد؟

پرونده هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر فوتبال در شرایطی بسته می‌شود که استقلال و پرسپولیس، مدعیان اصلی قهرمانی کار سختی در پیش دارند.

روز دوم از هفته بیست و پنجم لیگ برتر امروز (چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت) با برگزاری ۷ دیدار پیگیری می‌شود. هفته‌های پایانی لیگ با تعیین سرنوشت قهرمان و تیم‌های سقوط کننده از حساسیت بالایی برخوردار است و تیم‌ها محکوم به ارائه بهترین بازی خود هستند. در ۲ دیدار مهم هفته پرسپولیس میزبان سپاهان و تراکتور مقابل استقلال قرار می‌گیرند.

*مس رفسنجان- گل‌گهر سیرجان؛  مناظره فلسفی در کرمان

رفسنجانی‌ها بعد از شروع همکاری با محرم نویدکیا سبک متفاوتی در زمین ارائه و فلسفه جدیدی در زمین پیاده می‌کنند. این تیم که با ۳۰ امتیاز در رده نهم جدول جای گرفته، در ۵ دیدار قبلی خود در لیگ برتر  ۳ تساوی و  ۲ پیروزی کسب کرده است. مس در آخرین دیدار رسمی خود در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی در ضیافت پنالتی‌ها پیکان را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد.

گل‌گهر سیرجان بعد از هفته بیست و چهارم لیگ برتر با ۳۶ امتیاز در جایگاه ششم قرار دارد. این تیم در ۵ دیدار قبلی خود در لیگ برتر ۳ شکست، یک تساوی و یک پیروزی به دست آورده است. آنها در آخرین دیدار رسمی‌شان در جام حذفی با نتیجه پرگل ۳ بر صفر از سد فجرسپاسی عبور کردند. شاگردان مارینوس اوزونیدیس از نظر جایگاه و عملکرد بیشتر به یک تیم متوسط نزدیک بودند و به هیچ وجه در قامت مدعی نتوانستند ظاهر شوند. آنها در چنین شرایطی باید دربی استان کرمان را برگزار کنند. اگر قرار باشد در دوئل صنعتی‌های هم استانی هم شکست بخورند، اوضاع برایشان سخت‌تر از گذشته می‌شود.

در ۵ تقابل قبلی دو تیم، مس رفسنجان در کسب پیروزی ناکام بوده است. طبق آمار ۳ تساوی و ۲ پیروزی گل‌گهر نتیجه رویارویی دو تیم در دربی کرمان بوده است.

*استقلال خوزستان – ملوان ؛ مُچ اندازی خارجی‌های باکیفیت و ملوانان زبل

استقلال خوزستان بعد از پایان هفته بیست و چهارم لیگ برتر با ۲۰ امتیاز در جایگاه چهاردهم جدول قرار دارد. این تیم که یکی از نامزدهای سقوط به لیگ  دسته اول است، دوست ندارد تنها یک سال بعد صعودش به لیگ برتر، مانند تیم‌های آسانسوری راهی دسته پایین‌تر شود. شاگردان پورموسوی در ۵ دیدار قبلی خود ۲ مساوی، ۲ پیروزی و یک شکست را تجربه کرده است. آنها آخرین بازی خود مقابل گل‌گهر را با تساوی ۲ بر ۲ پشت سر گذاشتند. اگر چه تفاضل گل منفی ۱۰ از جمله نقاط ضعف مهم نماینده خوزستان قلمداد می‌شود، اما از نیم فصل دوم با به کارگیری بازیکنان خارجی توانستند عملکرد متفاوتی ارائه کنند و عملکرد این بازیکنان خارجی باعث شده نتیجه را به سود خودشان تغییر بدهند. این موضوع نشان می‌دهد شاید استقلال خوزستان راحت‌ گل بخورد؛ اما در جبران نتیجه مهارت دارد.

از طرف دیگر ملوان با وجود اینکه سقف بودجه پایینی دارد در فصل بیست و سوم لیگ برتر از جمله تیم‌های قابل احترام تلقی می‌شود. سپیدپوشان خزر که با ۳۸ امتیاز در جایگاه پنجم جدول قرار دارند در صورت لغزش احتمالی تراکتور می‌توانند به جایگاه چهارم جدول برسند.  ملوان آخرین دیدار رسمی خود را مقابل سایپا در جام حذفی برگزار کرد که توانست در وقت‌های اضافه از سد این تیم عبور کند.

۳ شکست و ۲ پیروزی سهم ملوانان از ۵ دیدار اخیر لیگ برتر است. یکی از نقاط قوت ملوان به کارگیری سربازانی است که از نیم فصل در این تیم حضور دارند. محمد عمری، محمدرضا سلیمانی، رضا جعفری، مهران احمدی از جمله بازیکنان تأثیرگذار تیم شمالی قلمداد می‌شوند.

*ذوب‌آهن اصفهان- نساجی مازندران؛  «ساکت» به دنبال راز بقا مقابل گاندوها

ذوب‌آهن بعد از پایان هفته بیست و چهارم لیگ برتر با ۳۳ امتیاز در رده هفتم جدول جای گرفته است. سبزپوشان در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی مقابل تراکتور شکست خوردند و ضیافت پنالتی‌ها برای آنها خوشایند نبود. شاگردان ربیعی آخرین دیدار لیگ برتری خود را با پیروزی ۲ بر صفر برابر آلومینیوم اراک پشت سرگذاشتند. سبحان خاقانی، نادر محمدی، آرش قادری و پوریا آریا کیا به دلیل مصدومیت رباط صلیبی مقابل نساجی غایب هستند.

نساجی مازندران در فصل بیست و سوم لیگ برتر عملکرد خوبی نداشته و با ۱۹ امتیاز در رده پانزدهم جدول قرار دارند. ۲ پیروزی، ۲ شکست و یک تساوی در کارنامه عملکرد ۵ دیدار قبلی تیم شمالی ثبت شده است. شاگردان الهامی آخرین دیدار لیگ برتری خود را مقابل تراکتور با نتیجه یک بر صفر پشت سر گذاشتند.

در ۵ دیدار قبلی که ذوبی‌ها مقابل نساجی داشتند، ۲ برد برای آنها ثبت شده است. ۲ تساوی و یک پیروزی هم برای نساجی به ثبت رسیده است. در دور رفت نماینده اصفهان توانست با نتیجه ۲ بر یک پیروز شود.

*آلومینیوم اراک- فولاد خوزستان؛ از پنجره بسته تا بالاترین سقف بودجه

آلومینیوم اراک ۵ روز قبل توانست پرسپولیس را در جام حذفی کنار بزند و به مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی برسد. این تیم جوان اگر چه با ۳۰ امتیاز در رده دهم جدول قرار دارد، اما مقابل تیم‌های بزرگ بازی‌های بسیار خوبی به نمایش گذاشتند. مهدی لیموچی یکی از ارکان اصلی تیم آلومینیوم است و شروین بزرگ به تازگی توانسته خود را ثابت کند. نباید فراموش کرد که پنجره نقل و انتقالاتی اراکی‌ها بسته است .

حواشی فولاد خوزستان در فصل بیست و سوم لیگ برتر از متنش بیشتر بوده و خروجی عملکردشان بسیار ضعیف است. تیمی که دارای یکی از بالاترین سقف‌های بودجه بوده بعد از هفته بیست و چهارم لیگ برتر با ۲۱ امتیاز در رده سیزدهم جدول جای گرفته و برای بقا در لیگ برتر می‌جنگد. عبدالله ویسی که چهارمین مربی فصل خوزستانی‌ها، قصد دارد با احیای روحی- روانی تیم، آنها را از خطر سقوط نگه دارد.

در ۵ رویارویی قبلی دو تیم، ۳ پیروزی برای فولاد و یک پیروزی برای آلومینیوم اراک ثبت شده و یک مرتبه هم دو تیم به تساوی ۲ بر ۲رضایت دادند. آلومینیوم در بازی دور رفت متحمل شکست خانگی شد.

هوادار- صنعت نفت آبادان

شاگردان مسعود شجاعی با ۲۵ امتیاز در رده یازدهم جدول جای گرفته‌اند. بنفش‌پوشان با شکست مس سونگون در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی، راهی مرحله بعدی شدند و از نظر روحی اوضاع نسبتاً خوبی دارند. از آنجایی که شجاعی سابقه حضور در نفت را دارد،  تقابلش با تیم صنعت نفت می‌تواند حائز اهمیت و انگیزه فردی زیادی برای وی باشد.

از طرف دیگر صنعت نفت برای بقا در لیگ برتر می‌جنگد و تاکنون ۱۶ امتیاز در توشه امتیازات خود پس‌انداز کرده است. قعرنشین لیگ برتر با هدایت کمالوند امیدوار است به لطف معجزه و رقم خوردن اتفاقاتی خاص از سطح اول فوتبال ایران دور نشود. طلایی‌پوشان آبادانی در ۲ هفته گذشته لیگ برتر نتوانسته‌اند پیروزی کسب کنند. در آخرین دیدار لیگ برتری نفتی‌ها با نتیجه ۳ بر صفر از پرسپولیس شکست خوردند. تفاضل گل صنعت نفت ۲۱- است.

*تراکتور- استقلال؛ صف‌آرایی سرخابی‌های سابق مقابل نکونام

تراکتور در ۵ هفته اخیر لیگ برتر ۲ شکست، ۲ تساوی و یک پیروزی کسب کرده و با ۴۰ امتیاز در رده چهارم لیگ قرار دارد. نماینده تبریز در آخرین بازی رسمی خود مقابل ذوب‌آهن  در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی برنده از میدان خارج شد و از این حیث روحیه خوبی دارد. پرشورها که به تازگی حمید مطهری را به عنوان مسئول فنی خود انتخاب کرده‌اند، با ستاره‌هایی که سابقه عضویت در جمع سرخابی‌ها را داشتند مقابل استقلال قرار می‌گیرند. حسین پورحمیدی، شجاع خلیل‌زاده، محمد نادری، امیرحسین حسین‌زاده، عارف آقاسی، ارسلان مطهری، سیامک نعمتی و مهدی عبدی از جمله بازیکنانی هستند که در این دسته جای می‌گیرند.  سید محمد حسینی، محمد قنبری و محمد آقاجانپور به دلیل مصدومیت امکان بازی مقابل آبی‌پوشان را ندارند.

از سوی دیگر استقلال با ۵۳ امتیاز صدرنشین لیگ برتر است. شاگردان نکونام در ۵ دیدار اخیر خود ۳ پیروزی و ۲ تساوی کسب کرده‌اند. آخرین دیدار آبی‌پوشان تهرانی ۳۱ فروردین ماه سال جاری مقابل شمس آذر قزوین برگزار و با نتیجه ۳ بر ۲ برنده از میدان خارج شد. در کنار سیدحسین حسینی که به دلیل محرومیت امکان بازی مقابل تراکتور را ندارد،  رافائل سیلوا، مهدی مهدی‌پور و کوین یامگا هم در لیست مصدومان نماینده تهرانی جای گرفتند. در چنین شرایطی حضور آرمین سهرابیان هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با توجه به غیبت حسینی،  محمدرضا خالدآبادی باید در درون چارچوب قرار بگیرد. اگر چه این دروازه‌بان سابقه بازی در تیم امید و هوادار را فصل گذشته داشته؛ اما نقش‌آفرینی در چنین دیدار حساسی خیلی سرنوشت‌ساز است.

در ۵ تقابل رودروی دو تیم، استقلال دست بالا را دارد. ۴ پیروزی برای آبی‌پوشان به ثبت رسیده و پرشورها یک مرتبه برنده از میدان خارج شده‌اند. پرگل‌ترین پیروزی استقلال به ۲۸ اردیبهشت سال گذشته باز می‌گردد. در آن مسابقه استقلال توانست با نتیجه ۷ بر یک برنده شود.

*پرسپولیس- سپاهان؛ ببر و مدعی بمان!

بعد از پایان هفته بیست و چهارم لیگ برتر، پرسپولیس با ۵۲ امتیاز (۱۵ برد، ۷ مساوی و ۲ باخت) در رده دوم جدول قرار دارد، در حالی که استقلال رقیب سنتی با یک امتیاز بیشتر صدرنشین است. سرخپوشان در مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی مقابل آلومینیوم شکست خوردند و با یک جام وداع کردند و اکنون تنها در لیگ برتر شانس قهرمانی دارند.

پرسپولیس پس از دربی تهران، در چند هفته اخیر لیگ برتر با پیروزی از میدان خارج شده است. با وجود اینکه امیررضا رفیعی سنگربان جوان پرسپولیس عملکرد بدی نداشته؛ ولی بعد ازبازی آلومینیوم در امکان نقش آفرینی مناسب او مقابل سپاهان تردید ایجاد شده است. اگر چه این نگرش می‌تواند مانند شمشیر دو لبه باشد و با افزایش انگیزه رفیعی باعث درخشش او شود. اتفاقی که سابقاً برای وحید طالب‌لو سنگربان پیشین استقلالی‌ها مقابل سپاهان در سال ۱۳۸۳- ۱۳۸۲افتاد. البته صحبت‌هایی نیز مطرح شده که ممکن است بیرانوند به بازی امروز برسد.

در حالی که سپاهان در فصل بیست و سوم لیگ برتر بازیکنان شاخصی در لیست دارد؛ ولی نوسان زیادی تجربه کرده است. این تیم که با ۴۵ امتیاز در رده سوم جدول قرار گرفته، به هیچ وجه قصد ندارد تهران را بازنده ترک کند. در صورت شکست، شاگردان مورایس رسماً با قهرمانی وداع می‌کنند. رضا اسدی و فرشاد احمدزاده به دلیل مصدومیت احتمالاً مقابل شاگردان اوسمار غایب خواهند بود.

در ۵ تقابل قبلی دو تیم کفه ترازو به سود سپاهانی‌ها سنگین است. طبق آمار سپاهان ۳ و پرسپولیس یک مرتبه در ۵ دیدار قبلی توانسته‌اند برنده از میدان خارج شوند. آخرین بازی دو تیم مربوط به دور رفت لیگ برتر است که سرخپوشان در اصفهان با نتیجه یک بر صفر شکست خوردند. تک گل آن بازی را رضا اسدی به ثمر رساند.

اوسمار بعد از شکست برابر آلومینیوم دیدار سرنوشت سازی در پیش دارد و باید دید این مربی برزیلی و شاگردانش می‌توانند به مسیر موفقیت بازگردند یا خیر.

برنامه بازی‌های روز دوم هفته بیست‌وپنجم به شرح زیر است:

چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت

هوادار – صنعت نفت آبادان، ساعت ۱۷، ورزشگاه پاس قوامین تهران، داور: امیرسامان سلطانی

تراکتور – استقلال، ساعت ۱۷، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز، داور: پیام حیدری

مس رفسنجان – گل‌گهر سیرجان، ساعت ۱۷:۴۵ ورزشگاه شهدای صنعت مس رفسنجان، داور: سیدرضا مهدوی

ذوب‌آهن اصفهان – نساجی مازندران، ساعت ۱۸ ورزشگاه فولادشهر اصفهان، داور: مرتضی منصوریان

استقلال خوزستان – ملوان بندر انزلی، ساعت ۱۸:۱۵ ورزشگاه غدیر اهواز، داور:کوپال ناظمی

آلومینیوم اراک – فولاد خوزستان، ساعت ۱۸:۱۵ ورزشگاه امام خمینی (ره) اراک، داور: یاسر همرنگ

پرسپولیس – سپاهان، ساعت ۱۹:۳۰ ورزشگاه آزادی، داور: بیژن حیدری

در اولین دیدار این هفته روز گذشته شمس آذر قزوین در ورزشگاه خانگی خود با نتیجه ۲ بر یک از سد پیکان تهران گذشت.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.