آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

همه چیز از عرضه اولیه بیوتیک/ چه قیمتی برای خرید مناسب است؟

مدیرعامل آنتی بیوتیک سازی ایران از رشد ۱۶۰ درصدی فروش شرکت در عرض یک سال خبر داد و گفت: در سال ۱۴۰۱ مقدار فروش و سود خالص شرکت به ترتیب ۱۶۰ و ۱۸۸ درصد رشد داشته که اگر از تاثیرات تغییر نرخ ارز تخصیصی به دارو عبور کنیم، طرح‌های توسعه شرکت را عامل مهم در رشد فروش و سودآوری شرکت می‌دانیم.

سید احمد موسوی مدیرعامل آنتی بیوتیک سازی ایران ضمن اشاره به مسیر طی شده شرکت و انواع طرح‌های توسعه انجام شده، مقدار و حاشیه سود مجموعه را رو به صعود خواند و گفت: عمده طرح‌های شرکت از سال ۱۳۹۹ شروع شده که بعضی از آن‌ها به اتمام ررسیده و برخی دیگر نیز در شرف اتمام هستند. از مهمترین طرح‌های توسعه شرکت می‌توان به به‌روز کردن واحدهای مختلف کارخانه اشاره کرد، که علاوه بر افزایش کیفیت محصولات و کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی، هزینه‌های تولید را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

وی افزود: ثمره این تغییرات را به وضوح در مقدار تولید شرکت می‌توان مشاهده کرد. مطابق تصویر زیر، واضح است که هم محصولات جدیدی به خط تولید اضافه شدند و هم ظرفیت تولید در عرض ۵ سال ۲ برابر شده است. لازم به ذکر است این افزایش ظرفیت تولید تنها ناشی از به‌روز رسانی واحدهای تولید بوده و زیرساخت جدیدی به شرکت اضافه نشده است.

به بهانه عرضه اولیه « آنتی بیوتیک سازی ایران»/ چه قیمتی برای خرید مناسب است!؟

این تغییرات در بخش‌های مختلف تولید و افزایش بهره‌وری آن‌ها در کنار تغییر نرخ ارز تخصیصی به داروسازان از ارز ترجیحی به ارز نیمایی ، باعث انفجار سودآوری در شرکت شد. چرا که به واسطه این تغییر، نرخ فروش شرکت متناسب با هزینه‌های تولید رشد می‌یابند. اما مشکل تامین مالی را به شرکت تحمیل کرد که سبب شد تا افزایش درآمدی در سال ۱۴۰۲ شناسایی نشود.

نمودار فروش شرکت

به بهانه عرضه اولیه « آنتی بیوتیک سازی ایران»/ چه قیمتی برای خرید مناسب است!؟

نمودار سود و زیان شرکت

به بهانه عرضه اولیه « آنتی بیوتیک سازی ایران»/ چه قیمتی برای خرید مناسب است!؟

در بخش دیگری از نشست خبری ویژه عرضه اولیه سهام شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران، موسوی از معافیت‌های مالیاتی شرکت پرده برداشت و گفت: ۵ محصول تولیدی به واسطه دانش بنیان شناخته شدن آن‌ها معاف از مالیات بوده و ۲ محصول نیز تحت حمایت صندوق توسعه ملی قرار دارند. همچنین ۷ محصول در صف عرضه در بازار قرار دارند که آن‌ها نیز مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

در بخش دیگری از این نشست، موسوی صحبت‌های نگران گننده‌ای را به زبان آورد و گفت: سال آینده ارز تخصیصی به دارو سازان ۳۱ هزار تومان خواهد شد. به همین واسطه شاهد افزایش نرخ حداقل ۳۰ درصدی محصولات هستیم. این در حالی است که داروسازان در سال جاری در دو مرحله و به ترتیب ۹ و ۲۰ درصد افزایش نرخ را تجربه کردند.

در آخر و با محاسبات ارزش‌گذار این شرکت یعنی تامین سرمایه لوتوس پارسیان، از طریق رویکردهای یکپارچه ارزشگذاری سهام نظیر رویکرد تنزیل سود تقسیمی (DDM) و رویکرد خالص ارزش روز دارایی‌ها (NAV) قیمت هر سهم را ۱۸۳۴۰ ریال ارزش‌گذاری کردند.

به بهانه عرضه اولیه « آنتی بیوتیک سازی ایران»/ چه قیمتی برای خرید مناسب است!؟

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.