آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

علت فوت کوروش نیکنام چه بود؟ + بیوگرافی کوروش نیکنام نماینده زرتشتیان در هفتمین دوره مجلس

کوروش نیکنام، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ ایران باستان و نماینده زرتشتیان در هفتمین دوره مجلس شب پیش دار فانی را وداع گفت.

کوروش نیکنام، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ ایران باستان و نماینده زرتشتیان در هفتمین دوره مجلس بعد از مدتها درگیری با بیماری سرطان در فرانسه درگذشت.

نیکنام متولد ۱۳۳۳ در یزد بود

انجمن موبدان با پیامی درگذشت موبد کورش نیکنام هموند پیشین این انجمن را آرامش‌باد گفت.

متن پیام انجمن موبدان برای درگذشت موبد کورش نیکنام در زیر آمده است:

ایریستنام اوروانو یزه میده

به روان و فروهر پاک درگذشتگان درود باد

برای سفر کرده به مینوی، هموند پیشین انجمن موبدان شادروان موبدکورش نیکنام فرزند سیمین و خدارحم آرامش مینو و برای بازماندگان آرامش گیتی را از اهورا مزدا خواستاریم.

با سپاس

انجمن موبدان

موبد کوروش نیکنام شامگاه پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، به روز رام ایزد از ماه اردیبهشت‌ ۳۷۶۲ زرتشتی دور از زادگاهش دیده فروبست.

علت فوت کوروش نیکنام چه بود؟ + بیوگرافی کوروش نیکنام  نماینده زرتشتیان در هفتمین دوره مجلس

بیوگرافی کوروش نیکنام

موبد کوروش نیکنام شامگاه پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳، به روز رام ایزد از ماه اردیبهشت‌ ۳۷۶۲ زرتشتی دور از زادگاهش دیده فروبست.

موبد نیکنام با نوشته‌ها و پژوهش‌ در زمینه تاریخ ایران و دین زرتشتی، به عنوان یکی از چهره‌های سرآمد در حوزه مطالعات تاریخ و فرهنگ زرتشتیان شناخته می‌شود. به روز دی به‌دین از ماه تیر، بیستم تیر ماه ١٣٣٣ خورشیدی در یزد زاده شد. پدرش خدارحمِ اسفندیارِ مهرِ آدر شهریار اهل خرمشاه بود و به گفته‌ی نیاکان او از جنوب خراسان به یزد کوچ کرده‌اند. مادرش؛ سیمینِ مهربان اسفندیارِ خسروی اهل قاسم‌آباد و فرزند دهموبد این روستا بود.

آموزش ابتدایی را دبستان دینیاری و متوسطه را دبیرستان مارکار گذراند، سپس دیپلم طبیعی را در سال ١٣۵١ از دبیرستان ایرانشهر یزد دریافت کرد. در سال ١٣۵۴ در رشته علوم تجربی از دانشسرای یزد فارغ التحصیل شد.

خدمت نظام وظیفه خود را به مدت دو سال در شهرهای تهران و اهواز گذراند. از سال ١٣۵٧ به استخدام رسمی وزارت آموزش و پرورش درآمده و در آموزشگاه‌های شهرستان‌های مختلف تفت، یزد، اصفهان و در پایان دبیرستان فیروزبهرام تهران به تدریس پرداخت.

درسال ١٣۵٩با پریمرز روانیان از خانواده موبدان پیوند زناشویی بست و فرزندانشان به نام‌های نیلوفر، نازنین، فریدون و پدرام هستند. در سال ١٣۶٠ به مدت ١٠ ماه در جبهه نبرد با عراق شرکت کرد، چون با بینش فردوسی در پاسداری ازایران افتخار می‌کرد “چو ایران نباشد تن من مباد”.

از سال ۱۳۶۱ دوره آموزش موبدی را به استادی موبدان زنده‌یاد فیروزآذرگشسب، مهربان فروهر و بهمن اهورایی گذرانده و گواهینامه آن را از انجمن موبدان ایران دریافت کرد. از سال ١٣٧۴ با کارشناسی زبان انگلیسی در دانشکده دینی زرتشتیان هندوستان نام‌نویسی و به فراگیری آموزش‌های دینی و فلسفه زرتشت پرداخت. در سال ١٣٧٨ در رشته علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال پذیرفته شد.

در سال ١٣٨٠ پس از ارایه پایان نامه آداب و رسوم سنتی و دینی زرتشتیان ایران، درجه دکتری فلسفه زرتشت را از دانشکده زرتشتیان هندوستان دریافت کرد. سال ۱۳۸۳ برای یک دوره‌‌ی چهارساله نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس هفتم شد. بهار سال ۱۴۰۰ خورشیدی، انجمن میراث فرهنگی زرتشتیان در فرانسه را با آرمان پاسداشت از میراث فرهنگی نیاکان بنیاد گذاشت. کورش نیکنام نویسنده‌ و پژوهشگر در حوزه‌ی میراث فرهنگی، آداب و رسوم ترادادی (سنتی) و کهن زرتشتیان بود.

آثار کوروش نیکنام

کتاب‌های «از نوروز تا نوروز»، «اندرزنامه زرتشت» و «آیین اختیار» «کنکاشی در زندگی و اندیشه زرتشت»، «یادگار دیرین»، «گات‌ها، نغمه‌های ایران باستان» خوانش گات‌ها با تنبور، و «زرتشت و مزدیسنان» از وی به یادگار است. کورش نیکنام، با انتشار نسک «گلبانو»، به تازگی اثری دیگر را به مجموعه آثار خود افزوده بود.

امرداد درگذشت بهشتی‌روان موبد کورش نیکنام را به خانواده و بازماندگان ایشان آرامش باد گفته شکیبایی و دیرزیوی بازماندگان را از اهورای هروسپ‌توان خواستار است.

 

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.