آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

علت فوت آیت الله شیخ علی ارومیان چه بود؟

آیت‌الله شیخ علی ارومیان ازشاگردان آیت‌الله خویی، آیت‌الله حکیم و امام خمینی (ره) در گذشت.

آیت‌الله «علی ارومیان»، پدر سه شهید گلگون‌کفن و نماینده اسبق مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که از افراد نزدیک به امام خمینی (ره) در نجف اشرف بود، دار فانی را وداع گفت.

نوه دختری آیت‌الله ارومیان بیان کرد: آیت‌الله ارومیان از پنج‌شنبه گذشته در بیمارستان بستری بود و شب گذشته و در ۹۲ سالگی به علت ایست قلبی به دیار باقی شتافت.

حجت‌الاسلام محمدعلی سلیمانی افزود: آیین تشییع و وداع با آیت‌الله ارومیان امروز در قم برگزار شده و پیکر ایشان برای دفن در گلشن زهرا(س) مراغه به زادگاهش انتقال می‌یابد.

این روحانی مبارز دوران انقلاب، دو دوره نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری و همچنین ۲ دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بود و پس از آن نیز در دفتر استفتائات آیت‌الله العظما خامنه‌ای در تهران عضویت داشت.

سه فرزند شهید و یک فرزند جانباز داشت

سه فرزند آیت‌الله ارومیان در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند و فرزند چهارمش نیز در جزیره مجنون و طی سال‌های پایانی جنگ به درجه رفیع جانبازی نایل شد.

آیت‌الله ارومیان همچنین مدتی هم امام جمعه میانه بود و سوابق بسیار درخشانی ایشان در مبارزه با طاغوت و هدایت مردم مراغه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، همچنان در محافل مردمی این شهرستان بازگو می‌شود.

آیت‌الله ارومیان تصویر ۲ فرزند شهیدش را همیشه در اتاق کارش داشت؛ خودش در مورد آنان گفته بود که «بچه‌ها در نجف اشرف متولد شدند. مهدی و رضا در سخت‌ترین شرایط که حتی دسترسی به قابله نبود، به دنیا آمدند. در واقع قابله زمانی رسید که بچه‌ها به دنیا آمده بودند. یکی در نیمه شعبان به دنیا آمد و نامش مهدی شد و دیگری در شب تولد امام رضا(ع) که نامش را رضا گذاشتیم.

اما آقا محسن، وقتی او به شهادت رسید، جز یک پلاک، نشانه‌ای دیگری از او به دستمان نرسید؛ عکسی هم از او نداشتیم که به دیوار بزنیم.

آری برای این پدر، حکایت آسمانی‌شدن سه فرزندش، حکایت «أحلی من العسل» داشت و به همین دلیل، وقتی از شهادتشان سخن می‌گفت، لبخند بر لب داشت.

«مهدی وقتی به شهادت رسید، پیکرش در خاک عراق ماند و ۱۴ سال بعد برگشت و در کنار برادرش رضا آرام گرفت اما از پیکر محسن، نشانی بر جا نماند چون هنگام شهادت در اثر انفجار شدید، پیکر پاکش از بین رفته‌ بود.»

این عالم انقلابی از شاگران آیت‌الله میرزا مسلم ملکوتی در قم بود و در نجف اشرف نیز نزد آیات عظام سیدمحمود شاهرودی، سیدابوالقاسم خویی، سیدمحسن حکیم، سیدعبدالله شیرازی و امام خمینی (ره) بهره برده بود.

گفتنی است کتابخانه هفت هزار جلدی آیت‌الله ارومیان طی سال ۱۴۰۰ به بارگاه امامزاده سیدمحمد (ع) مراغه اهدا شد؛ از این عالم بزرگوار، همچنین آثاری چون چهارجلدی «تنقیح‌الاصول» آیت‌الله خویی، «کتاب‌الصوم»، «قطره‌ای از دریا»، «راه رستگاری» و «فلسفه روزه در اسلام» به یادگار مانده است.

تسلیت رئیسی در پی رحلت آیت الله ارومیان

رئیس جمهور در پیامی رحلت آیت الله ارومیان را به رهبری معظم انقلاب، علمای اعلام، حوزه‌های علمیه، شاگردان و بویژه بیت مکرم این عالم وارسته تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در پی رحلت آیت الله ارومیان از یاران دیرین امام انقلاب، در پیامی تصریح کرد: این عالم وارسته و انقلابی که از پیشگامان و مبارزان نهضت امام خمینی (ره) بود، در تمامی مراحل حساس و خطیر نظام اسلامی نقش‌آفرین بود و با حضور  تاثیرگذار در جایگاه‌های گوناگون خدمتگزاری از جمله در مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و در سنگر معنوی امامت جمعه، همه عمر شریف خود را وقف ترویج معارف دینی، خدمت به دین ،انقلاب، کشور، مردم و صیانت از آرمان‌های نظام اسلامی سپری کرد که یقیاً در خاطر مردم قدرشناس ایران اسلامی باقی خواهد ماند.

متن پیام رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم 

رحلت ابوالشهدا و  یار دیرین امام و انقلاب، آیت‌الله ارومیان (رضوان الله علیه)، موجب تأثر و اندوه خاطر شد.

این عالم وارسته و انقلابی که از پیشگامان و مبارزان نهضت امام خمینی (ره) بود، در تمامی مراحل حساس و خطیر نظام اسلامی نقش‌آفرین بود و با حضور تاثیرگذار در جایگاه‌های گوناگون خدمتگزاری از جمله در مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و در سنگر معنوی امامت جمعه و نیز  تقدیم سه فرزند دلاور خود در دوران دفاع مقدس، همه عمر شریف خود را وقف ترویج معارف دینی، خدمت به دین، انقلاب، کشور، مردم و صیانت از آرمان‌های نظام اسلامی سپری کرد و خدمات درخشانی به یادگار گذاشت که یقینا در خاطر مردم قدرشناس ایران اسلامی بخصوص مردم قدرشناش استان آذربایجان شرقی باقی خواهد ماند.

اینجانب این ضایعه را محضر مقام معظم رهبری مد ظله العالی، علمای اعلام، حوزه‌های علمیه، شاگردان و علاقمندان به ویژه بیت مکرم آن عالم وارسته تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند بزرگ برای ایشان علو درجات و حشر با ائمه اطهار(ع) و برای عموم بازماندگان معزز صبر و سلامتی مسالت دارم.

سید ابراهیم رئیسی
رئیس جمهوری اسلامی ایران

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.