آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

روز جهانی مادر در تقویم ۱۴۰۳ چه روزی است؟ + تاریخچه نامگذاری روز مادر ۱۴۰۳

اگر تک تک روزها به نام روز مادر باشد باز هم نمی توان ارادت خود را نسبت به این فرشته زمینی بیان کنیم، در اینجا با روز جهانی مادر در تقویم ۱۴۰۳ و تاریخچه نامگذاری روز مادر ۱۴۰۳ آشنا خواهیم شد.

روز مادر ، روزی است که هر ساله به افتخار مادران در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود. درباره روز جهانی مادر، بد نیست بدانید در برخی از کشورهای غربی از جمله انگلستان ، دومین یکشنبه ماه مه هر سال روز مادر نام می گیرد!

تاریخ روز جهانی مادر در تقویم ۱۴۰۳

روز جهانی مادر در تقویم شمسی برابر است با :

یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

روز جهانی مادر در تقویم قمری برابر است با :

الأحد‬، ٣ ذوالقعده ١۴۴۵

تاریخ روز جهانی مادر در تقویم میلادی برابر است با :

۱۲ مه ۲۰۲۴

روز جهانی مادر در تقویم ۱۴۰۳ چه روزی است؟ + تاریخچه نامگذاری روز مادر ۱۴۰۳

تاریخچه نامگذاری روز جهانی مادر

تاریخچه روز جهانی مادر به قرن نوزدهم باز می ‌گردد. در نخستین سال ‌های دهه ۱۸۵۰ میلادی، یک فعال امور زنان به نام اَن ریوس جارویس ، انجمن ‌هایی با نام فعالیت های روز مادر تشکیل داد. هدف این انجمن‌ ها، کمک به سربازان مجروح جنگ بود.

فکر روز مادر توسط یک زن به نام جولیا واردهو به ایالات متحده آمریکا برده شد و اولین روز ماه ژوئن به عنوان روز مادر تعیین گردید! بعد از جنگ، جارویس و دیگر زنان این انجمن ها، روز دوستی مادران را راه انداختند، هدف این انجمن ‌ها کمک به صلح و نزدیک کردن دشمنان سابق به همدیگر بود! یکی از زن‌ های فعال در این انجمن ها، به نام جولیا وارد هاو در سال ۱۸۷۰ میلادی، بیانیه روز مادر را منتشر کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت! مضمون این بیانیه این بود که زنان نقش سیاسی فعال تری برای ترویج صلح به عهده بگیرند.

در سال ۱۹۲۴ میلادی نیز کنگره ایالات متحده آمریکا دومین روز ماه مه را به عنوان روز مادر تعیین کرد. البته بد نیست بدانید در کشور ژاپن، زادروز همسر وقت امپراتور به عنوان روز مادر گرامی شمرده می شود. در کشور ایران نیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی، روز ۲۵ آذر به نام روز مادر نام گذاری شده بود.

روز جهانی مادر در تقویم ۱۴۰۳ چه روزی است؟ + تاریخچه نامگذاری روز مادر ۱۴۰۳

روز جهانی مادر در تقویم ۱۴۰۳

لازم به بیان است ۱۲ می سال ۲۰۲۴ میلادی مصادف با یکشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ شمسی، روز جهانی مادر در بسیاری از کشورهای دنیا می باشد.

همچنین رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه با انتشار پیامی به مناسبت فرارسیدن ۱۰ ماه می سال ۲۰۲۰ میلادی و روز مادر اظهار داشت: ” مادران که مامن امن و آغوش مهربانی هستند، برای ما که باور داریم بهشت زیر پای مادران است، تاج سر هستند. “

به گزارش مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه، در ادامه پیام تبریک اردوغان آمده است:

” مادران که مهم ‌ترین مسئولیت را در تربیت نسل آینده برعهده دارند، نماد فداکاری و عشق نامتناهی هستند، روز مادر را به تمامی مادران که ارزشمند‌ترین مامن ما و نخستین آموزگارمان هستند، تبریک عرض می ‌کنم. مادران که آینده‌ مان را به آنها به امانت سپرد ‌ایم، مهم‌ترین نقش را در شکل ‌گیری احساسات، افکار و شخصیت کودکان و جوانان‌ ایفا می‌کنند. مادران الگوی عشق، صبر و فداکاری هستند.

به تلاش برای تامین نیازهای مادران، آرامش و خوشبختی و بهبود شرایط زندگی آنها که از هیچ فداکاری برای فرزندان خود فروگذار نمی ‌کنند، ادامه خواهیم داد. مادران، سازندگان آینده، اتحاد و برابری مان هستند، فرارسیدن این روز را به آنها تبریک عرض کرده و یاد خاطره رفتگان را نیز گرامی می ‌دارم. ”

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.