آخرین مطالب سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، هنری و ورزشی را در پایگاه خبری صفحه فردا دنبال کنید.

افراد سردمزاج مراقب بیماری‌های فصل زمستان باشند + توصیه‌های طب سنتی

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این‌که افرادی که مزاج سرد دارند در فصول سرد سال بیشتر بیمار می‌شوند، به ارائه توصیه‌های طب سنتی برای حفظ سلامتی در فصول سرد سال پرداخت.

به گزارش صفحه فردا به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سیدمهدی میرغضنفری با اشاره به افزایش بیماری‌ها در فصول سرد سال گفت: افرادی که مزاج سرد دارند در فصول سرد سال بیشتر بیمار می‌شوند و در مقابل، افراد گرم‌مزاج کمتر بیمار می‌شوند و در صورت بیماری به‌سرعت بهبود می‌یابند.

وی افزود: افراد سردمزاج معمولاً احساس سرما می‌کنند و با خوردن سردیجات اذیت می‌شوند، همچنین متابولیسم و سوخت‌وساز پایینی دارند و حرکات آن‌ها رو به کندی است، این افراد از لحاظ شخصیتی درونگرا هستند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این‌که در طب ایرانی مهم‌ترین اقدام پیشگیری است، افزود: این افراد باید از چیزهایی که باعث تشدید حال بدشان می‌شود پرهیز کنند.

این پژوهشگر طب ایرانی تصریح کرد: در گام اول سردمزاجان باید مصرف سردیجات را کاهش دهند، مصرف لبنیات باید به حداقل برسد البته شیر اگر گرم شود و داخل آن عسل و زنجبیل باشد نسبت به سایر لبنیات بهتر است، همچنین مصرف ماست و دوغ و پنیر باید به حداقل برسد.

وی مطرح کرد: سالادها اکثراً سرد هستند، مصرف کاهو و خیار و گوجه بدن را سرد می‌کند و افراد باید سبزی خوردن را جایگزین سالادها قرار دهند. نعنا و ترخون سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند و سردی را کاهش می‌دهند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: ورزش مزاج را به‌سمت گرمی می‌برد و به همه افراد توصیه می‌شود خصوصاً در فصل زمستان برنامه منظمی برای ورزش داشته باشند.

وی یادآور شد: افراد سردمزاج حتماً در زمستان خود را بپوشانند و هنگام خواب سر را با کلاه و روسری بپوشانند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت اضافه کرد: زیرانداز باید کافی و مناسب و در صورت امکان نمدی باشد، اگر از کرسی استفاده شود بسیار مناسب است مخصوصاً برای افرادی که درد مفاصل دارند.

وی خاطرنشان کرد: افراد بعد از استحمام بلافاصله از منزل خارج نشوند تا باد سرد با آن‌ها برخورد نکند و از کلاه و شال گردن استفاده کنند و از سینوس‌ها مراقبت کنند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت تصریح کرد: افراد نباید در خوردن گرمی‌جات زیاده‌روی کنند، حتی افرادی که مزاج سرد دارند باید اعتدال را رعایت کنند.

وی بیان کرد: عسل گزینه خوبی است که باید در آب ولرم حل شود. شیره انگور و دم‌نوش‌هایی مانند گل بابونه بسیار مناسب است، کشمش و مویز و شیرینی‌های طبیعی مانند انجیر توصیه می‌شود.

میرغضنفری گفت: توصیه می‌شود افراد خواب کافی داشته باشند تا سیستم ایمنی در بالاترین سطح قرار داشته باشد و کمتر دچار بیماری‌های ویروسی شایع در فصل سرما شوند، حفظ آرامش نیز به افزایش کیفیت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می‌کند.

مطالب مرتبط
دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.